Zamknij

11 miejsc i produktów w domu, które mogą wywołać alergię

11.12.2019 14:30

Zaczyna się niewinnie od kichania, potem pojawia się kaszel, trudności z oddychaniem, atak astmy. Czasem pojawiają się zmiany na skórze, swędzące i bolesne. Jeśli te objawy pojawiają się, gdy jesteś w domu, może to świadczyć o tym, że coś cię uczula. Poniżej znajdziesz 11 produktów i miejsc, które mogą wywołać alergię.

Alergia w domu
fot. Shutterstock

Kołdry, poduszki

Jeśli pojawią się u Ciebie objawy alergiczne: problemy z oddychaniem lub zmiany na skórze, w pierwszej kolejności sprawdź... poduszki, kołdry i pościel. W tych przedmiotach roi się od roztoczy kurzu. Poza tym, ważne jest również wypełnienie poduszek i kołder - jeśli są z puchu lub piór, wymień je na antyalergiczne z syntetycznymi wypełniaczami.

Świąteczna choinka

Żywe choinki stanowią wyjątkowe zagrożenie na alergików, ponieważ kryją się w nich: pleśnie, pyłki drzew, owady. Mogą one wywoływać alergie skórne, nieżyt nosa, a nawet atak astmy. Jak wynika z badań, aż 7% alergików obserwuje u siebie objawy alergii po przyniesieniu do domu świątecznego drzewka. W przypadku uczuleniowców bardziej odpowiednie byłoby sztuczne drzewko. Należy je jednak przed ustawieniem w mieszkaniu dokładnie oczyścić/ umyć z kurzu i wysuszyć.

Dowiedz się więcej: Zespół świątecznego drzewka, czyli alergia na święta

Domowe rośliny

Domowe kwiaty doniczkowe również nie służą alergikom. Po pierwsze, te kwitnące (np. hiacynty, prymulki, lilie) pylą, poza tym intensywnie pachną. Pyłki i zapachy unoszące się w domu mogą zaostrzać stan zdrowia osób uczulonych (np. wywołują alergiczne zapalenie spojówek, nieżyt nosa, świszczący oddech). Po drugie, w doniczkach, w mokrej ziemi może rozwijać się pleśń, która również szkodzi chorym. Wybierając rośliny do pokojów osób uczulonych, bierz pod uwagę rośliny, które rzadko i mało się podlewa np. draceny lub grubosze. Pamiętaj tylko, aby często czyścić liście z kurzu. On również może szkodzić alergikom.  

Świeża farba

Reakcje alergiczne, na szczęście dość rzadko, mogą również wywoływać farby do malowania ścian lub mebli. Przy czym, należy zaznaczyć, że producenci eliminują czynniki toksyczne i składniki alergizujące z tych produktów (np. kiedyś składnikiem farb była terpentyna, miała ona silne działanie alergizujące, ale teraz prawie w ogóle nie jest używana). Tak czy inaczej zdarza się, że farby, a właściwie unoszące się z nich substancje lotne, mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry, nieżyt nosa i astmę. Zwykle po kilku tygodniach (czasem miesiącach) wietrzenia problemy zdrowotne mijają.

Kanapy, sofy z obiciem materiałowym

Podobne problemy mogą wywołać nowe zasłony, materace i tkaniny meblowe. Niestety obicia kanap i sof, o ile nie są często czyszczone, wywołują alergiczne objawy. Dzieje się tak, ponieważ te miejsca są świetnym środowiskiem bytowym dla roztoczy, kurzu etc. Dla alergika o wiele lepszym rozwiązaniem są kanapy skórzane.

Pralka

W pralce w uszczelce wokół jej bębna, w szufladce na detergenty, na drzwiczkach i w samym bębnie może rozwijać się pleśń. Często czyść te miejsca i nie zamykaj pralki (zostaw uchylone drzwiczki). To pomoże pozbyć się pleśni.

Dywany

Dywany w długim włosiem w połączeniu z sierścią domowych zwierząt to najbardziej alergizujący element wyposażenia mieszkania. W takim dywanie jest mnóstwo kurzu, roztoczy, sierści... Wszystko to ma silnie alergizujące działanie. Jeśli jesteś alergikiem, raczej unikaj tego typu dywanów. A jeśli nie możesz, często i dokładnie je czyść.

Miękkie zabawki dla dzieci

Miękkie zabawki dla dzieci, czyli pluszaki, lalki, mogą być siedliskiem roztoczy kurzu i wywoływać nieprzyjemne objawy: egzemy, duszność, nieżyt nosa. Aby uniknąć problemów, warto pluszaki często prać w temperaturze 60 stopni C i dokładnie suszyć lub umieścić w zamrażarce na noc.   

Proszek do prania

Jeśli masz podrażnioną i swędzącą skórę, sprawdź swój proszek do prania. To on może odpowiadać za pogorszenie twojego stanu zdrowia.  Aby uniknąć podobnych dolegliwości, możesz zastąpić swój proszek produktem dedykowanym małym dzieciom. W proszkach dla dzieci nie ma żadnych drażliwych substancji, są one łagodniejsze dla skóry.

Środki czyszczące

Stosowane przez nas środki czyszczące i myjące zawierają substancje, które przy częstym kontakcie mogą powodować podrażnienie lub uczulenie. Należą do nich środki powierzchniowo czynne, konserwanty, barwniki i substancje zapachowe. Mogą one powodować problemy z oddychaniem, kaszel, uczucie braku powietrza. Najbardziej uczulają środki do czyszczenia toalet, wanien, zlewów. Podczas szorowania wydziela się z nich chlor i chlorowodór, które działają drażniąco na drogi oddechowe. Jeśli jesteś alergikiem, wybieraj łagodne środki czyszczące.

Pomieszczenia ze złą wentylacją

Należą do nich wszystkie pomieszczenia, które nie mają okien, np. łazienki, toalety. Brak właściwej wentylacji sprawia, że w tych pomieszczeniach może rozwijać się pleśń, zwłaszcza gdy suszy się w nich ubrania. Unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni mogą u alergików powodować: katar, trudności z oddychaniem.