Zamknij

Czy biały puch topoli wywołuje objawy uczulenia u alergików?

17.05.2021
Aktualizacja: 17.05.2021 13:05
Biały puch topoli - alergia
fot. Anna Golaszewska/East News

Biały puch topoli pojawia się w powietrzu na wiosnę – w maju i czerwcu. Alergicy obwiniają go o wywoływanie objawów wiosennej alergii na pyłki. Czy topolowy biały puch jest groźny dla alergików i rzeczywiście może uczulać?

Topola to popularne drzewo w naszym kraju, nie tylko w rejonach nadrzecznych, ale też w miastach. Kiedyś bardzo chętnie była sadzona w miejskich parkach i przy ulicach. Jej zaletą jest to, że szybko rośnie, ma jednak jedną wadę: w maju na żeńskich okazach topoli dojrzewają owoce z nasionami, które są otoczone białym miękkim puchem roznoszonym przez wiatr. Puch jest oskarżany przez alergików o wywoływanie uczulenia. Czy to prawda?

Topola kwitnie już w marcu

Topola jest drzewem dwupiennym – to znaczy, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych roślinach. Kwiaty topoli rozwijają się wczesną wiosną, już w marcu, kwietniu, zanim na drzewach pojawią się liście. Wyglądają jak długie zwisające bazie. To jest właśnie czas, gdy w powietrzu unoszą się też pyłki topoli. Szczytowy okres sezonu pylenia tego drzewa przypada na kwiecień. Pyłek topoli nie jest jednak silnym alergenem i nie ma dużego znaczenia w alergologii.

Czy puch topoli wywołuje uczulenie?

Nie, biały puch topoli, unoszący się w powietrzu, zalegający na ziemi i wpadający do mieszkań, nie uczula i nie wywołuje objawów alergii – kataru siennego czy zapalenia spojówek. Miękki puch, którym otoczone są nasiona drzewa (powstają one na okazach żeńskich), służy do ich rozsiewania, nie jest pyłkiem topoli i nie jest groźny dla alergików.

Skąd pomysł, że topolowy puch uczula?

Opinia, że puch spadający z topoli uczula, najpewniej wzięła się stąd, że okres owocowania tego drzewa zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw i wystąpieniem silnych objawów uczuleniowych wywołanych alergenami tych roślin u osób uczulonych. – To dlatego wielu chorych uczulonych na trawy sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących u nich w tym czasie jest unoszący się w powietrzu, widoczny gołym okiem, biały puch topoli, powszechnie, choć mylnie uważany za pyłek tego drzewa – uważa dr n. med. Piotr Rapiejko z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych. Tłumaczy, że „choć pojawiające się masowo, duże ilości puchu kielichowego topoli mogą działać drażniąco na błonę śluzową nosa i spojówki, to nie mają one jednak właściwości uczulających”.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: mp.pl / Odetchnijspokojnie.pl