Astma burzowa. Jak zapobiec atakowi?

29.03.2019
Aktualizacja: 18.06.2020 08:25
Astma burzowa
fot. Shutterstock

Jeśli chorujesz na astmę i w sezonie najwyższego pylenia trafisz na ostrzeżenie o nadciągającej burzy, lepiej pozostań w domu. Gwałtowna zmiana pogody może spowodować nagłe zaostrzenie objawów choroby, powodując astmę burzową.

Podczas deszczu alergicy zazwyczaj czują się lepiej, ponieważ krople wody ściągają pyłki do ziemi, zmniejszając ich stężenie w powietrzu. Niestety podczas burzy nie wszyscy odczuwają ulgę. Osoby z zaawansowaną astmą, w okresie najwyższego pylenia, podczas burzy narażone są na gwałtowne zaostrzenie objawów choroby. Zdarzają się nawet przypadki śmiertelne!

Atak astmy podczas burzy

Problem astmy burzowej powszechnie występuje w Australii, gdzie na dużych powierzchniach rosną trawy, a burze bywają intensywne. W 2016 roku, po wyjątkowo silnej burzy w Melbourne, tysiące osób trafiły do szpitali z powodu problemów z oddychaniem.

Był to dzień wyjątkowo wysokiego stężenia pyłku traw w powietrzu (ponad 100 pyłków na m3). Nad Melbourne nadciągnął porywisty wiatr, przynosząc gwałtowny spadek temperatury powietrza aż o 10 stopni i podnosząc wilgotność powietrza do 70 proc. Odnotowano również przekraczające normy stężenia pyłu zawieszonego (PM10). W ciągu kolejnej doby z powodu problemów z oddychaniem do szpitali zgłosiło się kilka tysięcy osób, a dziesięciu pacjentów zmarło.

Astma utrudnia swobodne oddychanie

Astma to choroba występująca powszechnie. Szacuje się, że nawet 5-6 proc. Polaków choruje na astmę. Chociaż jest to choroba znana, to niestety trudno ją leczyć. Występujące napadowo duszności, kaszel i ściskanie w klatce piersiowej da się opanować lekami rozkurczającymi oskrzela. Jednak na zaostrzenie astmy wpływają także czynniki zewnętrzne, których trudno unikać.

Nie była to zresztą pierwsza tego typu historia. W ciągu ostatnich 35 lat w Australii odnotowano aż sześć wyjątkowo silnych burz, które spowodowały masowe nasilenie objawów astmy.

Zalecenia dla chorujących na astmę

Zdaniem naukowców astma burzowa może być spowodowana rozbiciem w chmurze burzowej stosunkowo dużych pyłków trawy na drobne cząstki wnikające do płuc. Przez porywisty wiatr pyłek zostaje porwany w górę w całości, a opada w kawałkach.

Czynniki podwyższające ryzyko ataku astmy burzowej to m.in.:

  • alergia na pyłki traw,
  • katar sienny,
  • dzień wysokiego pylenia roślin.

Zobacz takżeKalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika 

Eksperci przypominają podstawowe zasady codziennego funkcjonowania osób chorujących na astmę:

  • zawsze noś przy sobie lek doraźny na wypadek ataku choroby;
  • jeśli dodatkowo cierpisz na katar sienny, sprawdź, czy możesz przyjmować sterydy do nosa;
  • pamiętaj, że leki przeciwalergiczne zapewniają maksymalną ochronę dopiero po kilku tygodniach stosowania, dlatego zawczasu zaopatrz się w odpowiednie preparaty;
  • w dni burzowe ogranicz aktywność na świeżym powietrzu do minimum, najlepiej zostań w domu;
  • w razie nagłego zaostrzenia objawów dzwoń na pogotowie i wyraźnie podkreśl, że chorujesz na astmę;
  • nie panikuj – nerwy mogą spowodować zaostrzenie problemów z oddychaniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: asthmaaustralia.org.au