Oceń
Alergia na roztocza to jedno z najczęstszych uczuleń. Objawy zwykle nasilają się podczas sprzątania oraz w sezonie grzewczym. Alergii na roztocza można zapobiegać. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z tym problemem jest odczulanie.
Alergia na roztocza, nazywana często uczuleniem na kurz, to jedna z najczęstszych alergii, dotycząca 6 milionów Polaków. Objawy uczulenia na roztocza mogą występować przez cały rok, ale nasilają się podczas sprzątania czy odkurzania oraz w okresie grzewczym. Jak rozpoznać uczulenie na roztocza i czy da mu się zapobiegać? Sprawdź.
Niewidoczne dla oka roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które znajdują się głównie w kurzu domowym, w pościeli, poduszkach, zasłonach, dywanach i pluszowych zabawkach. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich odchody są głównym źródłem alergenów, które uczulają równie często jak trawy. Lubią pomieszczenia, w których panuje temperatura od 17 do 30 st. C.
Alergia na roztocza - objawy
Objawy alergii na roztocza są podobne do symptomów przeziębienia. To na ogół dolegliwości ze strony układu oddechowego takie jak:
- kichanie
- katar
- zatkany nos
- kaszel
- problemy z oddychaniem
- duszność i świszczący oddech - charakterystyczne dla astmy oskrzelowej.
Roztocza mogą także działać jako alergeny kontaktowe i powodować objawy skórne takie jak:
- pokrzywka
- obrzęk
- zaczerwienienia
- piekące oczy
- łuszczące się zmiany
- grudki
- świąd skóry
Doskwiera ci alergia na kurz? Uważaj! Nieleczona, przewlekła alergia na roztocza może prowadzić nawet do astmy oskrzelowej lub atopowego zapalenia skóry.
Alergia na roztocza - przyczyny
Co sprzyja rozwojowi roztoczy? Idealne warunki dla rozmnażania mikrobów to ciepło (powyżej 20 st.C) i wilgoć. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim, więc najchętniej gromadzą się pościeli, na materacach, poduszkach, zasłonach, tapicerowanych meblach, dywanach i pluszowych zabawkach.
Alergia na roztocza doskwiera osobie uczulonej cały rok, ale nasila się jesienią i zimą, kiedy w mieszkaniach rozpoczyna się okres grzewczy. Zamknięte okna i brak cyrkulacji powietrza sprawiają, że w powietrzu jest więcej alergenów niż wiosną i latem.
Należy pamiętać, że choć preparaty roztoczobójcze powodują rozpad roztoczy, zwiększają ilość alergenu powietrzu. Dlatego, kilka dni po ich zastosowaniu, osoba uczulona nie powinna przebywać w mieszkaniu.
Alergia na roztocza - zapobieganie
Roztoczy nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale alergii możemy zapobiegać, stosując kilka prostych zasad.
- Codziennie wietrz pomieszczenia. Temperatura poniżej 20 st. utrudnia roztoczom rozmnażanie.
- W lecie i wiosną wietrz pościel.
- Do prania i czyszczenia podłóg używaj środków roztoczobójczych.
- Co najmniej raz w tygodniu odkurzaj łóżko (materac). Pozbędziesz się resztek naskórka, którym żywią się roztocza.
- Pierz często pościel w temp. 60 st. Poszewki powinno się zmieniać co tydzień, a poduszki i kołdry co 3-4 miesiące.
- Nie kładź się spać z mokrą głową - woda oraz pot zwiększa ryzyko namnażania się roztoczy.
- Nie susz prania w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Pierz koce i pluszowe zabawki w wysokich temperaturach.
- Książki i inne przedmioty zbierające kurz powinno się trzymać w zamkniętych szafkach.
- Zrezygnuj z wykładziny lub dywanu (lub ogranicz ich liczbę).
- Zrezygnuj z puchowych kołder, wykładzin, grubych narzut (zbierają kurz).
- Pozbyć się niechcianych mikrobów pozwolą też odkurzacze ze specjalnymi filtrami.
Alergia na roztocza - leczenie i odczulanie
Objawy alergii na roztocza można leczyć, podając osobie uczulonej leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Najskuteczniejszą metodą walki z alergią na roztocza jest jednak odczulanie - działające nie tylko na objawy, ale i na przyczynę uczulenia.
Reakcje alergiczne leczy się, podając pacjentowi coraz większe dawki alergenu w postaci zastrzyków, co zwiększa tolerancję organizmu i powoduje złagodzenie objawów, a czasem ich całkowite ustąpienie. Odczulanie trwa zwykle od 3 do 5 lat.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!
Oceń artykuł
