Zamknij

Alergia na roztocza: jak sobie radzić z uczuleniem na kurz?

20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 21:33

Alergia na roztocza to jedno z najczęstszych uczuleń. Objawy zwykle nasilają się podczas sprzątania oraz w sezonie grzewczym. Alergii na roztocza można zapobiegać. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z tym problemem jest odczulanie. 

alergia na roztocza
fot. Shutterstock

Alergia na roztocza, nazywana często uczuleniem na kurz, to jedna z najczęstszych alergii, dotycząca 6 milionów Polaków. Objawy uczulenia na roztocza mogą występować przez cały rok, ale nasilają się podczas sprzątania czy odkurzania oraz w okresie grzewczym. Jak rozpoznać uczulenie na roztocza i czy da mu się zapobiegać? Sprawdź.

Niewidoczne dla oka roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które znajdują się głównie w kurzu domowym, w pościeli, poduszkach, zasłonach, dywanach i pluszowych zabawkach. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich odchody są głównym źródłem alergenów, które uczulają równie często jak trawy. Lubią pomieszczenia, w których panuje temperatura od 17 do 30 st. C.

Alergia na roztocza - objawy

Objawy alergii na roztocza są podobne do symptomów przeziębienia. To na ogół dolegliwości ze strony układu oddechowego takie jak:

 • kichanie
 • katar
 • zatkany nos
 • kaszel
 • problemy z oddychaniem
 • duszność i świszczący oddech - charakterystyczne dla astmy oskrzelowej.

Roztocza mogą także działać jako alergeny kontaktowe i powodować objawy skórne takie jak:

Doskwiera ci alergia na kurz? Uważaj! Nieleczona, przewlekła alergia na roztocza może prowadzić nawet do astmy oskrzelowej lub atopowego zapalenia skóry.

Alergia na roztocza - przyczyny

Co sprzyja rozwojowi roztoczy? Idealne warunki dla rozmnażania mikrobów to ciepło (powyżej 20 st.C) i wilgoć. Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim, więc najchętniej gromadzą się pościeli, na materacach, poduszkach, zasłonach, tapicerowanych meblach, dywanach i pluszowych zabawkach.

Alergia na roztocza doskwiera osobie uczulonej cały rok, ale nasila się jesienią i zimą, kiedy w mieszkaniach rozpoczyna się okres grzewczy. Zamknięte okna i brak cyrkulacji powietrza sprawiają, że w powietrzu jest więcej alergenów niż wiosną i latem.

Należy pamiętać, że choć preparaty roztoczobójcze powodują rozpad roztoczy, zwiększają ilość alergenu powietrzu. Dlatego, kilka dni po ich zastosowaniu, osoba uczulona nie powinna przebywać w mieszkaniu.

Alergia na roztocza - zapobieganie

Roztoczy nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia, ale alergii możemy zapobiegać, stosując kilka prostych zasad.

 1. Codziennie wietrz pomieszczenia. Temperatura poniżej 20 st. utrudnia roztoczom rozmnażanie.
 2. W lecie i wiosną wietrz pościel.
 3. Do prania i czyszczenia podłóg używaj środków roztoczobójczych.
 4. Co najmniej raz w tygodniu odkurzaj łóżko (materac). Pozbędziesz się resztek naskórka, którym żywią się roztocza.
 5. Pierz często pościel w temp. 60 st. Poszewki powinno się zmieniać co tydzień, a poduszki i kołdry co 3-4 miesiące.
 6. Nie kładź się spać z mokrą głową - woda oraz pot zwiększa ryzyko namnażania się roztoczy.
 7. Nie susz prania w pomieszczeniach mieszkalnych.
 8. Pierz koce i pluszowe zabawki w wysokich temperaturach.
 9. Książki i inne przedmioty zbierające kurz powinno się trzymać w zamkniętych szafkach.
 10. Zrezygnuj z wykładziny lub dywanu (lub ogranicz ich liczbę).
 11. Zrezygnuj z puchowych kołder, wykładzin, grubych narzut (zbierają kurz).
 12. Pozbyć się niechcianych mikrobów pozwolą też odkurzacze ze specjalnymi filtrami.

Alergia na roztocza - leczenie i odczulanie

Objawy alergii na roztocza można leczyć, podając osobie uczulonej leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Najskuteczniejszą metodą walki z alergią na roztocza jest jednak odczulanie - działające nie tylko na objawy, ale i na przyczynę uczulenia.

Reakcje alergiczne leczy się, podając pacjentowi coraz większe dawki alergenu w postaci zastrzyków, co zwiększa tolerancję organizmu i powoduje złagodzenie objawów, a czasem ich całkowite ustąpienie. Odczulanie trwa zwykle od 3 do 5 lat.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!