Zamknij

Objawy alergii na nikiel. Czy to koniec z metalową biżuterią?

06.03.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 23:48

Alergia na nikiel to jedna z częściej występujących alergii kontaktowych. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, zwykle kobiet. Wyprysk alergiczny na skórze pojawia się u alergików po zetknięciu z „niklowym” przedmiotem, na przykład zegarkiem czy naszyjnikiem, a nawet po spożyciu wody wodociągowej. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy alergii i jak sobie z nią radzić. 

Guzik spodni jest częstą przyczyną rekacji alergicznej na nikiel
fot. Shutterstock

Alergia na nikiel (uczulenie na nikiel) należy do najczęściej występujących alergii. Zmusza uczulonych do rezygnacji z noszenia ulubionej biżuterii, pasków do spodni i innych „niklowych” wyrobów. Alergia na nikiel jest najczęściej rozpoznawanym uczuleniem kontaktowym w krajach rozwiniętych.

Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, co tłumaczy się większym zapotrzebowaniem kobiet na noszenie metalowych ozdób. Nikiel stosunkowo często uczula dzieci, nawet kilkuletnie.

Przyczyny alergii na nikiel

Nikiel jest srebrzysto-białym metalem o lekko złotym zabarwieniu. Jest składnikiem lub zanieczyszczeniem wielu stopów. Występuje w bardzo wielu przedmiotach, głównie w biżuterii. Najczęściej uczulenie powodują kolczyki, naszyjniki, bransoletki, zegarki, sprzączki od pasków, a nawet nożyczki, sztućce czy klamki.

Jednak nikiel nie występuje wyłącznie w biżuterii czy przedmiotach codziennego użytku, ale także w pożywieniu i w wodzie. Nikiel znajduje głównie w wodzie wodociągowej, ale niestety również w gruntowej, czego konsekwencją jest zanieczyszczenie niklem upraw warzyw, owoców, a nawet zbóż. Choć dla osób zdrowych zanieczyszczenie niklem nie jest problematyczne i nie odczuwają z tego powodu problemów, to alergicy mogą mierzyć się z koniecznością stosowania specjalnej diety.

Uczulenie na nikiel może stać się chorobą zawodową. Cierpią na nią czasami kasjerzy, którzy często mają kontakt z monetami. 

ZOBACZ: Alergia: co to takiego? Wszystko, co musisz wiedzieć o alergii

Objawy alergii na nikiel

Objawy alergii na nikiel pojawiają się w wyniku ekspozycji/kontaktu organizmu z tym alergenem. U osób uczulonych pojawia się wtedy wyprysk kontaktowy, przy czym reakcja może występować wyłącznie w miejscu, które miało styczność z niklem, jak i na całym ciele. Na skórze mogą pojawić się plamy rumieniowate, pęcherze, grudki, czemu towarzyszy świąd. Połknięcie niklu może natomiast powodować reakcję systemową, która wpływa na większą powierzchnię skóry. 

Częsty objaw alergii na nikiel

Objawem alergii na nikiel jest alergiczny wyprysk kontaktowy, który objawia się swędzeniem skóry i powstawaniem na niej czerwonych grudek oraz pęcherzy.

Zmiany na skórze pojawiają się zwykle po 12-120 godzinach od chwili kontaktu skóry z niklem. Mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin lub przez cały okres narażenia na kontakt z alergenem.

Przykładem reakcji alergicznej na nikiel jest zaczerwienienie i świąd okolic ucha, które ma kontakt z metalowym kolczykiem lub dekoltu i szyi, które mają kontakt z metalowym naszyjnikiem. Reakcja występuje także na skórze brzucha, która styka się z metalową sprzączką paska, czy na nadgarstku, na którym spoczywa metalowy zegarek.

Warto wiedzieć

Jak rozpoznać uczulenie?

Uczulenie na nikiel wykrywa się za pomocą testów/prób kontaktowych lub doustnej prowokacji roztworem soli niklu.

shutterstock_761639674
fot.

Wyprysk kontaktowy jako objaw alergii na nikiel (Fot. Shutterstock)

Leczenie alergii na nikiel

Alergii na nikiel nie można wyleczyć. Można uzyskać remisję choroby, czyli ustąpienie zmian skórnych i wszelkich dolegliwości lub doprowadzić do zmniejszenia nasilenia objawów. Jest to możliwe pod warunkiem unikania kontaktu z alergenami i stosowania odpowiedniej diety, w przypadku osób silnie uczulonych. 

Można stosować leczenie objawowe, na przykład lekami przeciwhistaminowymi zmniejszającymi świąd czy glikokortykosteroidami stosowanymi bezpośrednio na zmienioną skórę. Dobre efekty daje również stosowanie emolientów na skórę, która u alergików jest zwykle gruba, szorstka i sucha, przez co ma tendencję do bolesnego pękania. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; su.krakow.pl