Zamknij

Czy alergię można dziedziczyć? Dzieci alergików mogą zachorować

04.08.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:07

Choroby alergiczne nie są chorobami genetycznymi, ale można dziedziczyć po rodzicach skłonność do alergii. Jeśli jeden z rodziców jest alergikiem, to wzrasta ryzyko, że dziecko również będzie miało alergię. Gdy ojciec i matka są alergikami, ryzyko rozwoju alergii jest naprawdę wysokie. 

Czy alergię można dziedziczyć?
fot. Shutterstock

Co roku rośnie liczba osób zmagających się z alergiami. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych na alergię choruje nawet 20-30 proc. populacji i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach zwiększy się liczba alergików.

Czy alergię można dziedziczyć?

Na rozwój alergii wpływ mają czynniki środowiskowe i styl życia - pożywienie, miejsce zamieszkania, czynne/bierne palenie, a nawet nadmierna higiena. Na występowanie alergii mogą mieć również wpływ predyspozycje rodzinne. 

Skłonność do alergii jest cechą dziedziczoną genetycznie. Mutacje w genach wywołują zaburzenia w powstawaniu prawidłowych reakcji obronnych organizmu - prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Obecność określonego genu lub jego mutacji może być przyczyną wystąpienia alergii. 

Badania statystyczne wykazują, że ryzyko wystąpienia choroby alergicznej u dziecka zdrowych rodziców (bez choroby alergicznej) wynosi około 15 proc. Natomiast choroba alergiczna jednego z rodziców zwiększa ryzyko alergii u dziecka do około 30%–40%, choroby alergiczne u obojga rodziców do ok. 60–80 proc.

Nie oznacza to oczywiście, że alergia nie pojawi się u dziecka, którego rodzice nie mają takiego problemu. Alergię można nabyć także w dorosłości. Pierwsze objawy, te skórne lub związane z przewodem pokarmowym, są zwykle związane z nadwrażliwością na pokarmy (nabiał, gluten) lub pyłki drzew i traw.

Wciąż trwają intensywne poszukiwania genów odpowiedzialnych za powstanie alergii. Wiadomo, że dziedziczenie alergii ma charakter wielogenowy. Poznano kilkadziesiąt genów związanych z chorobami alergicznymi, głównie astmą.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: zdrowie.pap.pl, mp.pl