Alergia może pokrzyżować wakacyjne plany. Co pyli w lipcu i w sierpniu?

03.07.2019
Aktualizacja: 06.07.2020 07:58
Co pyli w wakacje
fot. Shutterstock

Lipiec i sierpień to czas relaksu, zabawy, beztroski. Jednak nie dla wszystkich. Osobom uczulonym na bylicę i grzyby pleśniowe alergia może popsuć wakacyjny nastrój.

W wakacje występuje najwyższe stężenie zarodników grzybów pleśniowych. Zaczyna też pylić bylica. Podpowiadamy, jak pod tym kątem rozplanować urlop.

Alergia na grzyby pleśniowe

Szacuje się, że około 10 proc. ludzi na świecie jest uczulonych na pleśnie, czyli ich organizm wytwarza przeciwciała, ale tylko u połowy dochodzi do rozwoju chorób alergicznych. Najczęściej uczulające grzyby to: Alternaria alternata, Cladosporium herbarum, Cladosporium cladosporioides, Aspergillus niger.

Objawy alergii na grzyby pleśniowe to m.in.:

 • łzawienie oczu,
 • kichanie,
 • alergiczny nieżyt nosa,
 • alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych,
 • zaostrzenie objawów astmy.

Zarodniki grzybów pleśniowych zaczynają pojawiać się w powietrzu już na początku kwietnia, ale okres ich najwyższego stężenia przypada na wakacje.

Alergia na bylicę

W wakacje zaczyna pylić bylica. Uczulenie na pyłek bylicy to trzecia, po uczuleniu na pyłek brzozy i pyłek trawy, najczęstsza przyczyna alergicznego zapalenia spojówek i alergicznego nieżytu nosa.

W Polsce najczęściej występującym gatunkiem jest bylica pospolita. Chwast ten osiąga 60-120 cm wysokości, otacza go charakterystyczny balsamiczny zapach.

Bylica pospolita

Bylica zaczyna pylić w połowie lipca, najpierw w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju. Uczuleni na pyłek bylicy urlop w lipcu mogą zaplanować nad morzem, na Mazurach czy na Suwalszczyźnie. Tam pylenie rozpoczyna się przeważnie tydzień później.

Szczyt pylenia przypada na okres trzecia dekada lipca - druga dekada sierpnia. Warto wiedzieć, że najwyższe stężenie pyłku na terenach podmiejskich notuje się w godzinach 10.00-15.00, a w centrum miasta w godzinach 14.00-19.00.

Alergia na słońce

W kontekście letnich alergii nie należy zapominać o alergicznych reakcjach skórnych, związanych z nadwrażliwością na słońce. Jest to nietypowy rodzaj uczulenia, który objawia się pokrzywką, plamami lub pęcherzami. Uczulenie na słońce można potwierdzić specjalnymi testami skórnymi z zastosowaniem ultrafioletu. Istnieje także metoda odczulania.

Zobacz takżeAlergia na słońce: czy to koniec z opalaniem?

Warto wiedzieć, że niepożądaną reakcję skórną na słońcu mogą spontanicznie wywołać także niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak cytrusy.

Do substancji fotouczulających zalicza się również:

 • leki hormonalne;
 • niektóre leki moczopędne;
 • niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym;
 • niektóre antybiotyki (np. tetracykliny);
 • niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne np. (kwas acetylosalicylowy);
 • niektóre preparaty ziołowe (np. wyciąg z dziurawca).

Źródło: mp.pl