Zamknij

Czy alergicy mogą wietrzyć sypialnię przed snem? Wyjaśnia alergolog

05.04.2022
Aktualizacja: 06.04.2022 11:19

Wietrzenie sypialni przed pójściem spać to bardzo dobry nawyk – ułatwia zasypianie i polepsza jakość snu. Inaczej jest z osobami cierpiącymi wiosną na alergię, które nie powinny tego robić. Dlaczego lepiej, by alergicy nie otwierali okna w sypialni wieczorem, wyjaśnia dr n. med. Aleksander Zakrzewski, specjalista alergologii z Grupy LUX MED.

Wietrzenie sypialni a alergia na pyłki
fot. Shutterstock
  1. Kiedy alergik nie powinien otwierać okna?
  2. Czy alergik może wietrzyć pościel?
  3. Kiedy otwierać okno, jeśli ma się katar sienny?

Solidne wywietrzenie pomieszczenia, w którym się śpi, daje szansę na dużo lepszy sen. Tak jest przez cały rok w przypadku osób zdrowych i alergików, ale poza sezonem pylenia. U osób mających katar sienny sprawa jest bardziej skomplikowana.

Niektórzy alergicy nie powinni otwierać okien?

Alergik alergikowi nierówny - sposób wietrzenia pomieszczeń zależy od rodzaju uczulenia, na jakie się cierpi. Przy pyłkowicy zasady są bardziej restrykcyjne niż w przypadku alergii na roztocza.

– U osób uczulonych na roztocza kurzu domowego częste wieczorne wietrzenie daje dobre efekty. Jednak zasada ta nie dotyczy osób cierpiących na alergię wziewną (pyłkowicę) – tłumaczy alergolog dr n. med. Aleksander Zakrzewski. – A to dlatego, że pyłki są najbardziej aktywne w godzinach popołudniowych, wieczorem i nad ranem. Wietrząc przed snem lub, co gorsza, zostawiając uchylone okno na całą noc, pacjent funduje sobie solidną dawkę alergenów prosto do łóżka, a co za tym idzie – także do oczu i nosa, które najboleśniej odczuwają skutki alergii – wyjaśnia lekarz.

Czy alergik może wietrzyć pościel?

Dokładnie tak samo jak w przypadku sypialni sprawa ma się z wietrzeniem pościeli.

– To dobry nawyk u alergików mających uczulenie na roztocza (kurz), bo rzeczywiście mocne słońce lub mróz skutecznie pomagają pozbyć się roztoczy z kołder i poduszek, natomiast metoda ta kompletnie nie sprawdzi się przy pyłkowicy – mówi dr Zakrzewski. – Gdy pościel jest na zewnątrz, pyłki osiadają na poszewkach, a potem alergik wtula w nie głowę i budzi się z załzawionymi oczami i katarem – dodaje specjalista z LUX MED-u.

Kiedy otwierać okno, jeśli ma się katar sienny?

Nie oznacza to, że alergicy są skazani na spanie w zaduchu. – Najlepszą metodą jest solidne przewietrzenie sypialni w godzinach południowych, a następnie włączenie oczyszczacza powietrza. To sprzęt, który przyda się każdemu alergikowi – radzi alergolog.

Warto także pamiętać, że w sypialniach alergików do minimum należy ograniczyć ilość tkanin – chodzi o zasłony, dywany, tapicerowane zagłówki łóżek i inne elementy, na których mogą osiadać pyłki i kurz. Reżim higieniczny, częsta wymiana pościel i ścieranie kurzu na mokro to nawyki, które powinny wypracować osoby z alergiami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Grupa LUX MED