W co się bawić z chorym dzieckiem?

Materiały partnerskie
12.09.2018 14:09
W co się bawić z chorym dzieckiem?
fot. shutterstock

„W czasie choroby dzieci się nudzą” – można powiedzieć, parafrazując znaną piosenkę Kabaretu Starszych Panów. No bo jak tu się nie nudzić, kiedy trzeba cały czas leżeć w łóżku, nie można wyjść na dwór, pobawić się z rówieśnikami ani iść do przedszkola czy szkoły? Do tego nieprzyjemne objawy takie jak katar, ból gardła czy podwyższona temperatura sprawiają, że czas choroby wcale nie jest dla dziecka łatwy. Jak mu go umilić? Najlepiej oczywiście zabawą! Oto kilka naszych sprawdzonych propozycji zabaw, podczas których brzdąc nie musi nawet wychodzić z łóżka. Dzięki nim maluch nie tylko rozładuje swoją energię, nie będzie się nudził, lecz także choć na chwilę zapomni o chorobie, a przy okazji zdobędzie trochę nowej wiedzy.

W co się bawić z dzieckiem, gdy jest chore?

1.Przychodzi miś do lekarza.

To doskonała zabawa tematyczna, która nie tylko sprawi dziecku mnóstwo frajdy (w końcu który maluch nie chciałby być przez chwilę doktorem, mieć stetoskop i móc robić innym zastrzyki), lecz także pomoże brzdącowi oswoić chorobę i zrozumieć, na czym polega proces leczenia. Będziecie potrzebować ulubionego misia lub lalki i zestawu małego doktora, czyli stetoskopu (jeśli go nie macie, z powodzeniem zastąpicie go… dousznymi słuchawkami do słuchania muzyki), szpatułki do gardła (zamiast niego świetnie sprawdzi się patyczek po lodach), strzykawki (możecie ją zrobić z zepsutego, starego długopisu) i kilku lekarstw (najlepiej wykorzystajcie te, które bierze dziecko). Pozwól maluchowi wcielić się w rolę doktora, a Ty zagraj mamę, która przychodzi z chorym misiem do lekarza. Opisz dokładnie objawy i zapytaj, jak wyleczyć misia. Pozwól maluchowi dokładnie osłuchać pacjenta, obejrzeć jego gardło, a na koniec – podać mu leki. To także dobry moment, by brzdąc przyjął swoją porcję medykamentów. Poproś „doktora”, by pokazał pacjentowi na swoim przykładzie, jak należy przyjmować lekarstwa, np. aplikując spray na ból gardła taki jak Uniben. Nie zapomnij też wrócić z misiem na wizytę kontrolną, by sprawdzić, czy na pewno kuracja przyniosła pożądany efekt.

2.Teatrzyk cieni.

To idealna zabawa na wieczór, gdy na dworze jest już ciemno. Będziecie potrzebować wyłącznie ściany, lampki i waszych dłoni. Skieruj światło lampy na ścianę i za pomocą rąk spróbujcie wyczarować cienie różnych postaci. Możecie zacząć od najłatwiejszych figur, czyli np. gołębia, pieska lub kraba, a potem przejść do trudniejszych lub wymyślić własne bajkowe stwory. A gdy już będziecie mieli kilku „aktorów z cienia”, koniecznie zróbcie przedstawienie.

3.Układanki.

To świetny sposób na nudę nie tylko podczas choroby. Wystarczy, że położysz maluchowi do łóżka mały śniadaniowy stolik lub jakąś twardą podkładkę (np. deskę do krojenia) i na tak przygotowanym podłożu możecie do woli układać puzzle, memory, domino czy inne układanki.

 
inforgafika-uniben-zabawa-2b(1)
 

4.Gry planszowe i karciane.

Nieśmiertelny „Chińczyk”, kultowe grzybobranie czy klasyczne warcaby to tylko najbardziej znane propozycje gier planszowych, które umila dziecku czas choroby. Gdy planszówki już się wam znudzą, możecie sięgnąć po talię kart i zagrać w Piotrusia, świnię czy wojnę, a ze starszym dzieckiem – w makao, wyścig pokoju czy cygana.

5.Zgadywanki i zapamiętywanki.

Zabawy tego rodzaju ćwiczą pamięć i spostrzegawczość. Zgadywanki możecie układać właściwie na każdy temat – umówcie się na przykład, że zadajecie sobie zagadki na temat zwierząt i spróbujcie na przemian odgadywać, jakiego zwierzaka opisuje druga osoba. Możecie także pobawić się w „Szpiega”. Zabawa polega na tym, że jedno z was wybiera sobie jakiś przedmiot znajdujący się w pokoju, ale nie mówi jaki. Druga osoba próbuje odgadnąć, o jaką rzecz chodzi, zadając pytania, na które można odpowiadać tylko „tak” lub „nie”, czyli np. „Czy ten przedmiot jest czerwony? Czy ten przedmiot jest miękki” itd. Świetną zapamiętywanką jest zabawa „Jadę na wycieczkę”. Pierwsza osoba mówi: „Jadę na wycieczkę i zabieram ze sobą…”, dodając na końcu jedną rzecz, którą zabiera. Kolejna osoba musi powtórzyć wszystkie rzeczy, które już zostały zapakowane (koniecznie w tej samej kolejności), i dodać swoją. Zabawa kończy się, gdy ktoś się pomyli.

6.Gdybanie.

To doskonała zabawa rozwijająca kreatywność. Wymyśl jakąś rzecz, która się istnieje, i zapytaj dziecko, co by było gdyby tak jednak się zdarzyło, np. Co by było, gdyby ryby mogły latać? Razem spróbujcie wymyślić jak najwięcej ciekawych odpowiedzi.

7. Zabawy plastyczne.

Kolorowanie, malowanie, wycinanie i wyklejanie sprawdza się zawsze, także podczas choroby. Może spróbujecie narysować, jak wyobrażacie sobie bakterie i wirusy albo przeciwnie – zilustrujecie to, co będziecie robić, gdy choroba już minie?

8. Budowanie bazy.

Co zrobić, gdy dziecku znudziło się już leżenie w łóżku, choć nadal powinno tam jeszcze zostać? Trzeba zbudować bazę. Temu nie oprze się żaden maluch. Będzie to wymagało od ciebie trochę poświęcenia i małego przemeblowania, ale czego nie robi się dla swojej ukochanej pociechy, zwłaszcza chorej? Weźcie materac z łóżka, pościel i ulubione zabawki i zróbcie wygodne legowisko np. między dwoma fotelami i ścianą, maskując całą bazę rozłożonymi kocami i poduszkami. Gwarantujemy, że w takiej kryjówce maluch będzie leżał znacznie chętniej niż w łóżku.

 
Zagłosuj

Co zazwyczaj robisz, gdy twoje dziecko nudzi się w czasie choroby?

Liczba głosów:

 

W skutecznej walce z bólem gardła wspiera Was Uniben - Partner akcji.