Jak wybrać najlepszy lek na ból gardła?

Materiały partnerskie
12.09.2018 13:28
Jak wybrać najlepszy lek na ból gardła?
fot. shutterstock

Boli cię gardło i szukasz skutecznego leku, który szybko rozprawi się z nieprzyjemnymi objawami? Podpowiadamy, jak wybrać ten najlepszy

Apteczne półki aż uginają się po ciężarem różnego rodzaju pastylek, syropów i sprayów na ból gardła, a w sezonie jesienno-zimowym niemalże każdy telewizyjny blok reklamowy zawiera przynajmniej jedną reklamę tego typu leków. Paradoksalnie to wcale nie ułatwia wyboru. Bo jak w tym morzu medykamentów znaleźć ten najlepszy, który szybko złagodzi nieprzyjemne dolegliwości? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając lek na ból gardła.

7 cech dobrego leku na ból gardła

1. Skuteczność.

To chyba jedna z najważniejszych cech leku na ból gardła, bo przecież po to stosujemy środek, by szybko i skutecznie rozprawił się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Sercem każdego preparatu, niezależnie od formy, w której występuje, jest jego substancja czynna. W składzie leków na ból gardła warto szukać przede wszystkim benzydaminy, czyli pochodnej indazolu, niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Substancja ta działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, miejscowo znieczulająco, odkażająco (jest skuteczna na liczne gatunki bakterii i grzybów). Warto sięgać po nią zwłaszcza w postaci sprayu, np. takiego jak Uniben, bo w tej formie bardzo dobrze przenika przez skórę oraz powierzchnię błon śluzowych i gromadzi się w znajdujących się poniżej zmienionych zapalnie tkankach, gdzie osiąga stężenie większe niż po podaniu doustnym [1].

2. Bezpieczeństwo.

Każdy lek, poza tym, że spełnia swoje zadanie i działa tak, jak opisuje ulotka, powinien też być bezpieczny. W tym aspekcie również trzeba spojrzeć przychylnym okiem na spraye z benzydaminą, która ma ogromną przewagę nad innymi niesteroidowymi lekami zapalnymi, ponieważ w odróżnieniu od nich, nie powoduje działań niepożądanych ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego. Co więcej, po zastosowaniu miejscowym substancja ta wchłania się do krwioobiegu zaledwie do 5% dawki i praktycznie nie działa ogólnoustrojowo [2]. Szukając leku na ból gardła, warto także wybrać taki preparat, który będzie bezpieczny dla całej rodziny – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Lek w formie sprayu będzie w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu eliminujemy ryzyko zadławienia się tabletką do ssania, co może być bardzo niebezpieczne zwłaszcza u małych dzieci.

3. Precyzja działania.

Gdy ssiesz tabletkę na ból gardła, lek działa na całą śluzówkę – także na jamę ustną, podniebienie i język. Do samego ogniska zapalnego w gardle czasem dociera niewielki procent całego spożytego leku, za to znieczulone zostają wewnętrzne strony policzków, dziąsła i język. Lepiej od razu skierować wszystkie siły leku na zmienione chorobowo miejsca, używając sprayu takiego jak Uniben. Jego długi, precyzyjny aplikator umożliwia podanie leku dokładnie w wybrane miejsce. Jest to duży plus, zwłaszcza że często zdarza się (głównie podczas anginy), że gardło zdecydowanie bardziej boli nas po jednej stronie niż po drugiej. Dzięki aplikatrowi możesz podać lek bezpośrednio w miejsce bólu.

 
 
inforgafika-uniben-na-co-zwrocic-uwage-2b
 

4. Wygodna forma podania.

Lek na ból gardła w sprayu ma bardzo łatwą i bezproblemową aplikację, dzięki czemu możesz go stosować nawet u małych dzieci.

5. Wydajność.

Nie ma chyba nic gorszego, niż sytuacja, w której leżysz chory w łóżku, gardło boli cię tak, jakby w jego wnętrzu właśnie otwierały się bramy piekła, a twój lek na ból gardła… właśnie się skończył. Dlatego zanim kupisz preparat, koniecznie sprawdź, jaką ma pojemność i czy jest wystarczająco wydajny, by wystarczył ci na cały czas trwania choroby.

6. Smak. „Gorzki lek najlepiej leczy” 

Śpiewa wprawdzie Anna Jurksztowicz do tytułowej piosenki z serialu „Na dobre i na złe”, jednak spróbuj wytłumaczyć to dziecku. Maluchy zazwyczaj niechętnie przyjmują lekarstwa, a już szczególnie nie chcą przełknąć tych, które nie są smaczne. Dlatego wybierając preparat na ból gardła, sięgnij po taki, który ma przyjemny smak, tak jak Uniben.

7. Cena.

Wysoka cena nie zawsze jest gwarantem jakości, a częste w sezonie jesienno-zimowym infekcje i konieczność kupowania leków może poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego w aptece poszukaj środka, który ma dobry stosunek ceny do jakości, tak jak Uniben.

[1] https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=962.
[2] https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=962.

 
Zagłosuj

Czym najczęściej kierujesz się, wybierając lek na ból gardła?

Liczba głosów:

 

W skutecznej walce z bólem gardła wspiera Was Uniben - Partner akcji.