Wszystko, co musisz wiedzieć o bólu gardła w ciąży

Materiały partnerskie
12.09.2018 14:33
Wszystko, co musisz wiedzieć o bólu gardła w ciąży
fot. shutterstock

Bólu gardła w ciąży może być objawem zarówno niegroźnej infekcji, jak i zwiastunem poważniejszej choroby, dlatego nie wolno go lekceważyć. Przeczytaj nasze kompendium wiedzy dla przyszłych mam i dowiedz się, jak radzić sobie z bólem gardła w ciąży.

W sezonie jesienno-zimowym wirusy i bakterie tylko czekają na to, aż nasz system immunologiczny choć na chwilę straci czujność. W czasie ciąży odporność jest nieco obniżona, dlatego przyszłe mamy łatwiej niż zwykle łapią sezonowe infekcje, które często zaczynają się bólem gardła i chrypką. Ponieważ pod twoim sercem rozwija się nowe życie, musisz być niezwykle ostrożna, walcząc z tą dolegliwością. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o bólu gardła w ciąży i jak sobie z nim poradzić, by nie zaszkodzić dziecku.

Przyczyny bólu gardła w ciąży?

Częstą przyczyną bólu gardła w ciąży są infekcje wywołane przez wirusy lub bakterie. Wtedy bólowi gardła towarzyszą inne dolegliwości, takie jak podwyższona temperatura, bóle głowy, katar, kaszel i ogólne poczucie osłabienia. Choroby wirusowe zazwyczaj rozwijają się wolniej i mają łagodniejszy przebieg, podczas gdy infekcje bakteryjne są gwałtowniejsze, a ich objawy – bardziej dokuczliwe. To jednak nie jedyne przyczyny bólu gardła w ciąży. Tę nieprzyjemną dolegliwość mogą wywołać także grzyby. Najczęściej są to drożdżaki z gatunku Candida albicans. Przy zapaleniu grzybiczym na migdałkach i tylnej ścianie gardła pojawia się biały nalot, śluzówka jest bardzo zaczerwieniona i krwawi. Ból gardła w ciąży nie musi wiązać się wyłącznie z chorobą. Może być również następstwem innych dolegliwości, takich jak np. zgaga, która często dokucza przyszłym mamom. Gdy kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku, może podrażniać delikatną śluzówkę, a tym samym – powodować ból. Podobnie jest w przypadku nadmiernego przesuszenia gardła, do którego może dojść np. wtedy, gdy długo przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach.  

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu gardła, ta dolegliwość może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego z pewnością marzysz o tym, by jak najszybciej się jej pozbyć. Pamiętaj jednak, że podczas leczenia wszystkich chorób w ciąży oraz ich objawów musisz być naprawdę ostrożna. Zdecydowana większość substancji zawartych w farmaceutykach przedostaje się do krwioobiegu, a więc trafia także do organizmu maleństwa i może być dla niego niebezpieczna. Szczególnie newralgiczny jest I trymestr ciąży, ponieważ wtedy rozwija się większość narządów dziecka. Dlatego na początek warto zastosować sprawdzone domowe sposoby na ból gardła, jak np. płukanie roztworem soli lub naparem z rumianku, picie syropu z cebuli lub naparu z korzenia imbiru. Nie zapominaj także o odpowiednim nawilżaniu śluzówki – pij min. dwa litry wody dziennie i dbaj o to, by powietrze w twoim domu nie było zbyt suche (dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w nawilżać powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym). Możesz także sięgnąć po niektóre leki dostępne bez recepty, lecz zanim je zażyjesz, upewnij się, że dany preparat będzie bezpieczny zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka. Najlepiej wybierać leki, które nie trafiają bezpośrednio do krwioobiegu (a więc nie przedostaną się do płodu), lecz działają miejscowo przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, znieczulająco i odkażająco tak jak Uniben. Ponieważ preparat ten ma formę sprayu z długim aplikatorem, możesz precyzyjnie podać go prosto w ognisko zapalne. Co więcej, badania wykazały, że benzydamina, substancja czynna Unibenu, doskonale przenika przez błony śluzowe, gdzie osiąga wyższe stężenie niż po podaniu doustnym, a jednocześnie do krwioobiegu wchłania się zaledwie do 5% dawki, więc lek praktycznie nie działa ogólnoustrojowo[1], a tym samym jest bezpieczny dla ciebie i twojego dziecka.

 
inforgafika-uniben-bol-gardla-w-ciazy
 

Jakich leków unikać w ciąży?

Masz swoje sprawdzone leki na przeziębienie i ból gardła, które do tej pory zawsze stosowałaś? Zanim sięgniesz po nie teraz, zastanów się dwa razy. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla twojego maleństwa. Oto lista popularnych substancji, których nie wolno brać w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze:

  • szałwia i preparaty z wyciągiem z szałwii – szałwia słynie ze swoich właściwości antyseptycznych, a płukanki z niej są powszechnie stosowanym sposobem na ból gardła, jednak tujon, jeden z olejków eterycznych zawartych w liściach tej rośliny, może wywoływać skurcze i pobudzać ośrodkowy układ nerwowy. I choć nie ma jednoznacznych wyników badań potwierdzających, że szałwia może być przyczyną przedwczesnego porodu, lepiej nie ryzykować, bo w grę wchodzi zdrowie i życie twojego dziecka;
  • tabletki do ssania z tymiankiem i podbiałem – duże dawki tymolu, zawartego w tym preparacie powodują wymioty i prowadzą do zatrucia, co może być bardzo niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Dlatego w czasie ciąży ten popularny lek na ból gardła nie jest dla ciebie wskazany;
  • leki  na przeziębienie i grypę z pseudoefedryną, kwasem acetylosalicylowym lub naproksenem;
  • leki z kodeiną;
  • tabletki (również do ssania) zawierające ibuprofen.

 

Pamiętaj, że to nie wszystkie leki zakazane w ciąży, dlatego zawsze czytaj uważnie ulotki i pod żadnym pozorem nie bierz preparatów, które nie są wskazane dla przyszłych mam, a przed zażyciem jakichkolwiek środków medycznych, najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

[1] https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=962.
 

 

 

W skutecznej walce z bólem gardła wspiera Was Uniben - Partner akcji.