Wakacje z dziećmi. O czym pamiętaj planując wyjazd?

Materiały partnerskie
14.09.2020 11:43
Wakacje z dziećmi. O czym pamiętaj planując wyjazd?
fot. Shutterstock

Wakacje to czas wytchnienia głównie dla dzieci. Lato nie zwalnia bowiem rodziców z ich obowiązków. Dlatego wyjeżdżając na wakacyjny wyjazd z dzieckiem dobrze wcześniej wszystko zaplanować i zastanowić się, jak taki urlop będzie wyglądał. Dowiedz się, o czym należy pamiętać.

Wakacje kojarzą się z relaksem, ale nie zawsze tak jest. Ciągłe bieganie za dzieckiem lub wysłuchiwanie kolejnego ‘’mamo, nudzę się’’ może skutecznie zepsuć urlop. Warto zatem planując wyjazd zadać sobie trzy pytania: jak będzie wyglądać opieka nad dzieckiem? Czy są dla niego przewidziane atrakcje? Czy wyjazd będzie bezpieczny?

Wybierz taką destynację (cel podróży), która jest w stanie zaspokoić potrzeby całej rodziny. Weź pod uwagę swoje możliwości, umiejętności dziecka (np. pływackie), możliwość spędzania czasu w bezpieczny i ciekawy sposób.

Całodobowa opieka

Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacyjnym zgłaszanych jest ponad 2000 zaginięć osób małoletnich. To głównie od rodziców i innych opiekunów zależy, jak duża jest ta liczba.

Warto pamiętać, że dzieci do lat siedmiu powinny być stałą opieką i nadzorem osób dorosłych. Zatem planując wyjazd, trzeba wziąć pod uwagę, że dzieci nie mogą biegać samopas, a rodzice w tym czasie nie mogą bawić się swobodnie w gronie dorosłych. Jeśli chcesz mieć więcej czasu dla siebie, wybierz wakacje w ośrodku, gdzie zaplanowane są zajęcia dla dzieci z opiekunami, animatorami.

Infografika9 copy

Bezpieczeństwo na plaży

Plaża, szczególnie w obleganym nadmorskim kurorcie, jest jak dżungla. Łatwo się na niej zgubić dorosłym, a w szczególności dzieciom.

Dlatego najmłodszych nie wolno spuszczać z oka podczas rodzinnego plażowania. Opiekun powinien towarzyszyć dziecku w wodzie, w drodze do toalety i w kolejce po lody.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest woda. Co roku żywioł ten pochłania więcej ofiar, każdego roku tonie kilkadziesiąt polskich dzieci. Dlatego wartowiedzieć, że obowiązkiem rodzica jest nadzór nad kąpiącym się dzieckiem – nie tylko z pozycji leżącej na ręczniku, ale bliski kontakt, asekuracja, a najlepiej wspólna kąpiel. Rodzic powinien także wcześniej zadbać o umiejętności pływackie dziecka. Jeśli dziecko nie umie pływać lub pływa słabo, można zdecydować się na wypoczynek w zamkniętym ośrodku z basenem, gdzie prowadzone są zajęcia z pływania i nadzór nad kąpieliskiem sprawuje ratownik. Najbardziej niebezpieczne dla dzieci jest morze, a także głębokie jezioro.

Domowa apteczka

Przed wyjazdem na wakacyjny urlop należy skompletować apteczkę. Co powinno znaleźć się w podręcznej apteczce? Przede wszystkim plastry, płyn do odkażania ran, spray przeciw ukąszeniom i maść na ukąszenia, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla dzieci.

Jednak apteczka wakacyjna to nie tylko leki. Wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem, należy mieć przy sobie krem z wysokim filtrem i krem łagodzący oparzenia skóry. Elementem takiej apteczki jest również czapka – często zabezpiecza przed udarem, a także woda mineralna. Podawaj dziecku małe butelki Muszynianki, która jest bogata w magnez, wapń, potas, żelazo, wodorowęglany. Doskonale nawadnia organizm, gdy dziecko obficie się poci i zabezpiecza bez groźnym dla zdrowia odwodnieniem.

Nuda to wróg dziecka

Rodzinne wakacje nie powinny upływać na rozrywkach dla dorosłych. ‘’Pobaw się sam, teraz dorośli rozmawiają’’ lub ‘’wymyśl sobie kreatywne zajęcie’’ to dla dziecka bardzo niejasny, krzywdzący przekaz. Dorośli się bawią, a ja co mam robić? Zadbaj o to, by dla dziecka wyjazd też był ciekawy.

Przed podróżą zrób zapasy książek, malowanek, gier planszowych – w zależności od wieku i upodobań dziecka. Zabierz ciekawe zabawki, które pomogą dziecku rozwijać się ruchowo. Wrotki, hulajnogi, deskorolki elektryczne – wszystkie ciekawe gadżety znajdziesz w sklepach Max Elektro.

Możesz również wcześniej sprawdzić, czy w okolicy, do której się wybieracie, nie ma planowanych zabaw dla dzieci, festynów i innych ciekawych wydarzeń, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie.