Wakacje z dzieckiem. 10 okazji, by stworzyć najlepsze wspomnienia

Materiał partnerski
30.06.2020 12:57
Wakacje z dzieckiem. 10 okazji, by stworzyć najlepsze wspomnienia
fot. Shutterstock

Zbliżają się wakacje – wspaniały czas na rodzinne przygody.  Zastanawiasz się, co warto robić, aby czuć, że nie był to stracony czas ani dla ciebie, ani dla twoich dzieci. To wspomnienia są kluczem do radości. Chodzi o to, aby pomóc dzieciom w planowaniu wspólnych zabawnych chwil, a następnie pamiętać te czasy.

Jak pomóc swoim dzieciom tworzyć wspomnienia? Jak zaplanować szczęśliwy letni czas dla całej rodziny? Zacznij od sięgnięcia pamięcią do swoich wspomnień. Zazwyczaj jest tak, że w pamięci zapisały się momenty  z bliskimi, pędzone na świeżym powietrzu, tam gdzie można było biwakować, pływać, rozpalać ognisko, być blisko przyrody. Warto wykorzystać własne doświadczenie z dawnych lat, by na ich podstawie zaplanować rodzinny czas. 

Poznaj kilka wskazówek, które pomogą w zaplanowaniu szczęśliwego lata,  którego twoje dzieci najprawdopodobniej nigdy nie zapomną. 

1.Zacznij od promowania postawy wdzięczności

Kłótnie i zazdrość szybko psują nawet najlepiej zorganizowane wakacyjne przygody. Dlatego warto już od najmłodszych lat nauczyć swoje dzieci postawy wdzięczności, aby mogły z radością doświadczać życia, zamiast nieustannie szukać czegoś więcej. Samolubstwo jest w końcu zabójcą pozytywnej energii. Jak to zrobić? Zacznij od siebie, bądź wzorem. Każdego dnia zwracaj uwagę przede wszystkim na małe rzeczy, które zapewne zdarzają się każdego dnia. Naprawdę warto je wreszcie dostrzec, to może być zapach kwiatów, świeżo skoszona trawa, bliskość drugiego człowieka, śpiew ptaków, zapach kwiatów czy aromat porannej kawy. Zobaczysz, jak po krótkim czasie twoje dzieci zaczną cię naśladować.  W ten sposób wspólnie możecie nauczyć się wielkich rzeczy na podstawie małych doświadczeń.

2. Spróbuj mniej krzyczeć

Nieposłuszne dzieci? Krzyczenie może uzyskać natychmiastową odpowiedź, ale wiemy, że jest to szkodliwe dla ogólnego rozwoju dziecka. Wybuchy złości głęboko zapadną w pamięci twojego dziecka i zniszczą wyobrażenia o wspólnych rzeczach, które razem robicie.  Zamiast tego wypróbuj innych sposobów, aby uzyskać dyscyplinę bez krzyku i bez klapsów.

3. Kreatywnie zaplanuj czas

Zaplanuj wędrówki, wyjazdy, wspólne wycieczki, pracę w ogrodzie, jakiś duży projekt, nad którym będzie wspólnie pracowała cała rodzina. 

Pomyśl o sposobach, w jakie twoje dzieci mogą korzystać z indywidualnych talentów, na przykład, stwórz muzeum przyrody lub pracuj ze swoim dzieckiem w drewnie,  rysuj, zbuduj bazę w pobliskim lesie.  Pomóż dzieciom zrobić burzę mózgu, dzięki której powstanie lista pomysłów na najbliższy czas. Warto wspomóc najmłodszych w dostarczeniu rzeczy, które są niezbędne do wykonania planu. Wspólnie realizowania pasja wzmacnia więź. 

Infografika5(1)

4.Zrób piknik dla dzieci

Dzieci  uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, latem mogłyby być na zewnątrz od świtu do zmierzchu.  Piknik poza miastem wpisuje się w to pragnienie. Dzieci marzą siedzieć na kocu, jeść ulubione przekąski i wpatrywać się w dziką przyrodę. Wokół tyle się dzieje. 

Aby piknikowanie było naprawdę udane, przemyśl , co warto zapakować do kosza. Liczą się przede wszystkim lekkie przekąski. Sprawdzają się sezonowe owoce, takie jak truskawki, maliny, borówki, które zawierają dużą dawkę witaminy C, zimna lemoniada, kruche ciasteczka.

Nie zapomnij również o kocu, niewielkiej poduszce, papierowych talerzykach i kubeczkach, workach na śmieci, sprayu na komary, nawilżonych chusteczkach, nakryciu na głowę, mini apteczce, piłce do grania i innych zabawkach, może to być np. latawiec. 

5. Spędzaj dni nad wodą, w lesie, na łące – w kontakcie  z naturą

Dzieci są głodne wrażeń. Lubią, kiedy dużo się dzieje, ich ciekawość rozwija się często w zawrotnym tempie. Jednak cenią też proste przyjemności – kąpanie się w rzece, ganianie się po łące, kopanie dołów w piasku czy brodzenie w wodzie. To wszystko znajdziecie na łonie natury. 

6. Daj dziecku swoją uwagę

Przez większość dni w roku my-rodzice jesteśmy  zabiegani. Pośpiesznie odprowadzamy dziecko do przedszkola, szkoły, w domu jednym okiem się bawimy z dzieckiem, a drugim przeglądamy maile w telefonie, przy kolacji padamy ze zmęczenia i nie mam siły na ciekawe rozmowy.  Tymczasem dziecko najbardziej na świecie potrzebuje naszej uwagi.  Dobrze spędzone wakacje oznaczają dla dziecka uwagę rodzica i poczucie, że było z nim na 100 procent.  W takich chwilach to dla nich najważniejsze.

7. W pełni skup się na jednej aktywności 

Współczesny świat jest przebodźcowany. Wakacje to dobry czas, żeby wprowadzić pewne zmiany i ograniczyć ilość rozpraszaczy i dobrać aktywność dziecka do jego indywidualnych cech. Spróbuj swojemu dziecku zrobić detoks od hałasu, internetu i telewizji, regularnie zachęcaj do spędzania czasu na powietrzu lub w domu, również z innymi  dziećmi. 

 Często zakładamy, że dzieci nie potrafią długo skupić się na jednej aktywności. Nic bardziej mylnego – oczywiście, że potrafią, tylko potrzebują do tego odpowiednich warunków, swobody, czasu, jak również wolności wyboru.

8. Do przemieszczania się używaj roweru, hulajnogi lub rolek

Wycieczki na świeżym powietrzu jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych, niezależnie od wieku. Dzięki wycieczkom dbasz o relację z dziećmi. Wspólnie eksplorujecie nowe miejsca. Od 10 roku życia dziecko jest gotowe, aby samodzielnie jeździło na rowerze, co da mu przede wszystkim poczucie wolności i wzmocni poczucie pewności siebie. 

9. Opowiadajcie sobie historie 

Opowiedzcie sobie różne historie przy stole, w samochodzie, na spacerze, przed snem, w każdej wolnej chwili. Zachęcaj również innych członków rodziny do opowiadania historii o swoich doświadczeniach i uważnego słuchania. Dziel się także historiami z przeszłości, szczególnie tymi, które wpłynęły na dalsze losy rodziny. 

Spróbuj to zrobić według kolejności:  szczęśliwa, smutna, zabawna historia. Najlepiej wieczorem, niech każdy powie jedną rzecz, której doświadczył tego dnia, która była szczęśliwa, smutna i zabawna. Jest to coś, co szczególnie cieszy dzieci, i pomaga im przypomnieć, co działo się w ciągu dnia i daje też chwilę na zastanowienie. Ponadto łączy rodzinę i pomaga budować zrozumienie między każdym z członków rodziny.

Zachęcaj do tworzenia dzienników:  daj wszystkim zeszyt. Młodsi mogą dyktować rodzicom lub starszemu rodzeństwu. Pisanie pomaga utrwalić wspomnienia i docenić aspekty doświadczenia, które w innym przypadku mogłyby zostać przeoczone. 

10. Nie przepełniaj lata, pozwól na oddech i spontaniczność 

Nie przepełniaj lata, dzieci potrzebują też wyhamowania. „Wiecznie zajęci” –  to choroba naszych czasów. Okrada nas z naszych doświadczeń, wspomnień, radości i możliwości uczenia się. Pozwól sobie i dzieciom na spacery bez celu albo błogie nicnierobienie. Trudno to zmienić, ale dzięki temu być może znajdziecie  czas na refleksję i na długo zapamiętacie wspólne doświadczenia.