W co się bawić z dziećmi na świeżym powietrzu? 5 pomysłów

Materiał partnserski
30.06.2020 13:06
W co się bawić z dziećmi na świeżym powietrzu? 5 pomysłów
fot. Shutterstock

Na zewnątrz świeci słońce, a twoje dziecko spędza czas przed telewizorem lub komputerem? Nie jest łatwo zachęcić dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, ale robienie czegoś wspólnie całą rodziną może być wystarczającą przynętą. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem, by spędzać czas ciekawie, kreatywnie, aktywnie.

Zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu to nie tylko zachęcanie do większej aktywności fizycznej. Badanie z 2019 roku wykazało, że dzieci, które spędzały najmniej czasu w otoczeniu zieleni, były o 55% proc. bardziej narażone na problemy psychiczne, takie jak lęki i zaburzenia nastroju w późniejszym wieku.

Zachęcanie dzieci do wzięcia udziału we wspólnej zabawie może się wydawać trudne, dlatego warto zaplanować coś naprawdę ekscytującego, co będzie wymagało zaangażowania zarówno dzieci, jak i dorosłych.

5 pomysłów na ciekawe spędzanie czasu z dzieckiem

Domowy biwak

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domowego ogródka lub działki, zaplanuj z dziećmi biwak. Rozłóżcie namiot, a jeśli go nie macie, rozwieście prześcieradła pomiędzy drzewami lub krzesłami, by stworzyć jego namiastkę.

Do namiotu włóżcie koc, przynieście ulubione gry planszowe, karty lub książki.

Pamiętajcie również, że prawdziwy biwak musi być z prowiantem. Przygotujcie wcześniej kanapki, pokrojone owoce i zróbcie domową lemoniadę na bazie Muszynianki – naturalnej wody mineralnej bogatej w magnez, wapń, potas, żelazo. Do wody dodajcie cytrynę, miętę, sok malinowy (lub inny ulubiony) i kostki lodu.  

 

Infografika7

Domowy ogródek warzywny

Masz ogródek, ale nie hodujesz w nim warzyw? Czas to zmienić. Razem z dziećmi ustalcie, co chcecie uprawiać w domowym warzywniku. Kupcie nasiona, przygotujcie grunt pod uprawę i zasadźcie.

Domowy ogródek warzywny jest niezwykle angażującym zajęciem dla całej rodziny. Nasiona trzeba przecież regularnie podlewać, doglądać, pielęgnować sadzonki, a gdy warzywa będą już gotowe do zerwania można z nich wspólnie przygotować ulubione potrawy. Satysfakcja gwarantowana.

Warzywa lub owoce możesz też sadzić w doniczkach na balkonie.

Rodzinne zawody sportowe z przeszkodami

Sport to zdrowie i tej doktryny powinna się trzymać cała rodzina. Zaplanuj zawody sportowe lub tor z przeszkodami.

Ustaw w bezpiecznym miejscu (boisko szkolne, teren przed domem) pachołki, namaluj kredą linie i wytycz trasy, według których należy pokonać tor. W przypadku starszych dzieci możesz pokusić się o niewielkie przeszkody i slalom, z młodszymi dziećmi baw się w jazdę do celu.

Czym jeździć? Czym tylko chcecie: wrotki, hulajnogi, deskorolki elektryczne, wszystko kupisz w sklepach Max Elektro.

Własnoręczne latawce

Razem z dziećmi zróbcie latawce – każdy swój. Bawcie się kolorami, ozdabiajcie wzorami. Gdy latawce będą już gotowe, idźcie na łąkę lub do parku (ważne, by w pobliżu nie było drogi i linii wysokiego napięcia). Puszczajcie latawce i ścigajcie się, który poleci wyżej i dłużej utrzyma się w powietrzu.

Artystyczny plener

Zabierz kartki papieru (najlepiej twarde), kredki lub farby i wyjdź z dziećmi do ogrodu, lub wybierzcie się w ciekawe miejsce – najbliższy park, ogród botaniczny. Niech każdy wybierze sobie obiekt zainteresowań i spróbuje go namalować. Możecie malować kwiaty, drzewa, siebie nawzajem, a nawet napotkanego robaka. Gotowe prace możecie oprawić i powiesić w domu na pamiątkę.