Jaki powinien być poziom aktywności fizycznej latem u dziecka?

Materiał partnerski
30.06.2020 12:52
Jaki powinien być poziom aktywności fizycznej latem u dziecka?
fot. Shutterstock

Istnieje wiele badań, które pokazują realne korzyści z zabawy dzieci na zewnątrz. To nie tylko świeże powietrze i ładna sceneria, istnieją prawdziwe fizyczne i psychiczne powody, dla których dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na dworze.

Zabawa na świeżym powietrzu prowadzi do silniejszych fizycznie i psychicznie dzieci. Dzięki temu są pewniejsze siebie i lepiej dostosowane społecznie. Samo przebywanie na zewnątrz  podnosi poziom witaminy D. Ponadto może to pomóc w rozwijaniu umiejętności motorycznych i świadomości przestrzennej.

Wszelkiego rodzaju raporty, badania i zalecenia lekarzy informują, że dzieci powinny być na zewnątrz przez 4-6 godzin każdego dnia. Niestety rzadko kiedy spędzają tyle czasu na powietrzu.

Może 4-6 godzin dziennie na zewnątrz wydaje się niewykonalne, ale aktualne statystyki mówią, że przeciętne dziecko ma tylko  4-7 minut  swobodnej zabawy na świeżym powietrzu każdego dnia. Oznacza to, że przeciętne dziecko jest prawdopodobnie na zewnątrz przez około 30 minut kilka razy w tygodniu. 

Według danych podanych na librus.pl – systemie informatycznym dla edukacji, dziecko przebywające minimum 5 godzin dziennie w przedszkolu (to minimalna, obowiązkowa liczba godzin) w ciągu tygodnia powinno spędzić co najmniej 5 godzin na powietrzu. Zaznaczę, że to minimum.

Zajęcia Dzieci starsze (5,6-letnie) Dzieci młodsze (3,4-letnie)
Zabawa swobodna Co najmniej 5 godzin Co najmniej 5 godzin
Przebywanie na świeżym powietrzu (park, ogród, boisko…) Co najmniej 5 godzin Co najmniej 6 godzin 15 minut
Zajęcia dydaktyczne Najwyżej 5 godzin Najwyżej 5 godzin
Czas w dyspozycji Nauczyciela 10 godzin 8 godzin 45 minut

 

Musimy mieć świadomość, że istnieją konkretne zalecenia dotyczące tego, ile aktywności na świeżym powietrzu powinno mieć dziecko celu optymalnego rozwoju.  Trzy godziny dziennie są punktem odniesienia. Jeśli naszym celem są tylko trzy godziny tygodniowo, ryzykujemy, że nasze dzieci będą rozwijały się gorzej.  Właśnie dlatego określony jest czasowy cel, aby  docenić kluczowy element – powietrze i kontakt z przyrodą.  Dzieci, którym wolno spędzać czas na zewnątrz, zatapiają się w naturze i pogłębiają  wyobraźnię.

Jeśli dzieci mogą korzystać z internetu i social mediów średnio 1200 godzin w ciągu roku, to jest czas, aby przynajmniej część z tych godzin przekierować na bardziej produktywne i zdrowe czynności. Psychologowie słusznie podkreślają, że przebywanie na zewnątrz zachęca dzieci do zabawy w zupełnie inny sposób niż przebywanie w domu z komputerem lub telewizorem. Dzięki czemu mogą bardziej wykorzystywać wyobraźnię i kreatywność.

Nasze dzieci spędzają mniej czasu na powietrzu niż my w dzieciństwie

Z badań wynika, że dzieci spędzają dziś na zewnątrz o połowę mniej czasu niż ich rodzice. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez National Trust, organizację w Wielkiej Brytanii. Prawie wszyscy z 1100 rodziców dzieci w wieku od 4 do 14 lat, twierdzili, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest dobre dla dzieci. Jednak informowali też, że ich dzieci spędzają średnio tylko około czterech godzin tygodniowo na świeżym powietrzu. Tymczasem oni sami, gdy byli dziećmi spędzali ponad osiem godzin tygodniowo na dworze, czyli  o połowę więcej.  

Infografika3(1)

Dlaczego tak ważne jest  spędzanie czasu na powietrzu latem?

Dzieci, które spędzają więcej czasu na powietrzu, mają lepsze zdrowie i funkcjonowanie społeczne. Rodzice intuicyjnie wiedzą o tym, dlatego polecenie „Wyjdź na zewnątrz i baw się” to coś, co dzieci słyszą od pokoleń. Ale badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney w Australii śledziło ponad 1200 nastolatków w ciągu pięciu lat, pytając w wieku 12 i ponownie w wieku 17 lat, ile czasu spędzają na zajęciach na dworze i w domu, a także pytania dotyczące ich zdrowia, poczucia własnej wartości, relacji z rówieśnikami i szkoły. Okazało się, że młodzież, która była bardziej aktywne na zewnątrz, uzyskały wyższe wyniki w zakresie funkcjonowania społecznego, podczas gdy młodzież, która spędzała więcej czasu, siedząc w pomieszczeniu, częściej deklarowała samotność i nieśmiałość.

Przyroda jest dobra dla dzieci, ponieważ:

  • buduje pewność siebie i kreatywność,
  • pobudza więcej zmysłów niż granie w gry wideo, takie jak zapach i dotyk,
  • pomaga dzieciom z ADHD w skupianiu się na codziennych czynnościach,
  • naukowcy odkryli również, że spędzanie czasu pośród natury zmniejsza stres związany z koniecznością poruszania się w środowisku miejskim pełnym rozproszenia, które męczy mózg dzieci.

Jeśli chcesz, aby twoje dzieci spędzały więcej czasu na zewnątrz, oddychając świeżym powietrzem, radzę, aby jak najwcześniej zaangażowały się w wybrane przez siebie sporty. W ten sposób mogą zdobyć pewne umiejętności. Najlepszym sposobem na zachęcenie dzieci na przebywanie na dworze jest dawanie przykładu. Wybierz się na wycieczkę, zabierz dzieci na ryby, rower, rolki, zagraj w piłkę na podwórku. Pokaż, że warto robić jak najwięcej rzeczy  na świeżym powietrzu, szczególnie latem!