Chodzisz późno spać? Masz 4 razy większe szanse na... próchnicę zębów!

16.05.2017 20:06

Naukowcy ostrzegają, że jeśli późno kładziemy się spać aż czterokrotnie wzrasta u nas ryzyko rozwoju próchnicy. Najbardziej narażeni są na to młodzi ludzie oraz osoby zasypiające o nieregularnych porach.

Chodzisz późno spać? Masz 4 razy większe szanse na... próchnicę zębów!

fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Przeciągająca się do późnych godzin aktywność ma nie tylko niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie o poranku, ale i na nasze zdrowie - a nawet na.. zęby! Jak to możliwe?

Na łamach Journal of Dental Hygiene opublikowano wyniki badań dowodzące, że istnieje związek pomiędzy tym, o jakiej porze kładziemy się spać a... próchnicą!

Potwierdzono to naukowo dzięki eksperymentowi z udziałem 196 brytyjskich nastolatków w wieku 15-16 lat. Po dokładnej analizie ich zwyczajów związanych z myciem zębów, codzienną dietą oraz rytmem biologicznym młodych ludzi badacze ogłosili, że osoby uważane za "sowy" (chodzące późno spać) są aż 4 razy bardziej narażone na rozwój próchnicy w obrębie jamy ustnej. Z czego to wynika?

"Sowy" mają większe szanse na... zepsute zęby

Naukowcy tłumaczą, że spory wpływ mają na to całkiem banalne przyczyny - im później kładziemy się spać, tym bardziej jesteśmy zmęczeni i brakuje nam ochoty na dokładne szczotkowanie zębów. Na dodatek, jeśli zasypiamy o "nieprzyzwoitej" porze, rano zwykle jesteśmy na tyle nie wyspani, że nie jesteśmy w stanie przygotować sobie (i spokojnie spożyć) pełnowartościowego posiłku.

Z tego powodu "sowy" częściej podjadają w ciągu dnia niezdrowe przekąski, by dodać sobie energii do działania. Zamiast zdrowego śniadania, wybierają produkty wysokoprzetworzone, które nie usuwają mechanicznie płytki nazębnej z powierzchni szkliwa, co sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej.

Mimo że badanie obejmowało tylko młodzież (posiadającą własne, naturalne uzębienie), to - jak wyjaśnia dr Nigel Carter z Oral Health Foundation - wyniki badań powinny dać sporo do myślenia rodzicom (zwłaszcza tym, którzy zasypiają wcześniej niż ich dorastające dzieci) oraz osobom, które kładą się spać o nieregularnych porach.

Wszystko przez geny?

Chronotyp w dużej mierze jest dziedziczony po naszych przodkach. Jeśli nasi krewni późno zasypiali i można ich było zaklasyfikować do typu "sowy", prawdopodobnie także i kolejne pokolenia będą miały taką tendencję. 

Szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu uważają z kolei, że nawet skłonność do próchnicy może być dziedziczna. Udało się im nawet udowodnić, że odpowiadają za nią mutacje w obrębie 3 białek, które dostajemy w biologicznym spadku po naszych rodzicach, dziadkach lub dalszych członkach rodziny. Anomalie genetyczne doprowadzają do drobnych defektów szkliwa, które zwiększają podatność jamy ustnej na próchnicę.

Masz próchnicę? To wina genów dziedziczonych po przodkach Dowiedz się więcej Masz próchnicę? To wina genów dziedziczonych po przodkach

źródło: International Journal of Dental Hygiene

______

zdrowie.radiozet.pl/π