Telefony komórkowe mogą powodować guzy mózgu. Bezprecedensowy wyrok sądu

21.04.2017 11:44

Po raz pierwszy na świecie wymiar sprawiedliwości potwierdził związek pomiędzy guzami mózgu a nadmiernym korzystaniem z telefonów komórkowych. Sąd w Irvei we włoskim Piemoncie przyznał dożywotnią rentę 57-letniemu mężczyźnie, u którego po 15 latach częstego korzystania z komórki rozwinął się nowotwór.

Telefony komórkowe mogą powodować guzy mózgu. Bezprecedensowy wyrok sądu

fot. East News

Do obowiązków służbowych Roberto Romeo - pracownika dużej firmy we Włoszech - należały m.in. rozmowy telefoniczne. Przez ostatnich 15 lat przeznaczał na nie średnio po 3 godziny dziennie, po 20-30 minut na każde połączenie. Wykryto u niego łagodną postać nowotworu, który w jego przypadku doprowadził do utraty słuchu w prawym uchu.

Włoski sąd orzekł, że nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego w celach zawodowych mogło przyczynić się do choroby nowotworowej i przyznał Romeo dożywotnią rentę w wysokości ok. 6-7 tys. euro miesięcznie. Stefano Bertone oraz Renato Ambrosio - prawnicy Roberto Romeo w specjalnym oświadczeniu dla mediów ogłosili:

"

Po raz pierwszy na świecie sąd uznał związek przyczynowy między niewłaściwym użyciem telefonu komórkowego i guzem mózgu. "

Eksperci medyczni oszacowali, że rak doprowadził do 23-procentowego uszczerbku zdrowia. Na tej podstawie sędzia przychylił się do zwielokrotnienia stawki oferowanej w ramach krajowego systemu ubezpieczeń obejmującego wypadki w miejscu pracy, w skutek czego wysokość renty mężczyzny wzrosła do poziomu ok. 6-7 tys. euro miesięcznie.

"

- Nie miałem możliwości ograniczenia korzystania z komórki. Żeby właściwie organizować pracę zespołu musiałem być w stałym kontakcie ze współpracownikami. Rozmawiałem przez telefon cały czas - nawet w domu czy podczas jazdy samochodem. Od początku miałem uczucie, że coś się dzieje z moim prawym uchem, ale nowotwór został u mnie wykryty dopiero w 2010 roku. Choć guz był łagodny, to jednak żeby się go pozbyć lekarze musieli usunąć mój nerw akustyczny - potwierdza Romeo. "

Mimo że większość oficjalnych badań naukowych analizujących wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie nie potwierdza, by zagrażały ludziom, to jednak wielu ekspertów uważa, że jeszcze jest za wcześnie na dokonanie właściwej oceny tego, w jaki sposób ludzki mózg może reagować na stosunkowo nową technologię.

Jaki wpływ na zdrowie mają telefony komórkowe? Dowiedz się więcej Jaki wpływ na zdrowie mają telefony komórkowe?
Zagłosuj

Ile czasu poświęcasz każdego dnia na korzystanie z telefonu komórkowego?

Brudna prawda o naszych telefonach. Jakie zarazki się na nich czają? Dowiedz się więcej Brudna prawda o naszych telefonach. Jakie zarazki się na nich czają?
źródło: The Guardian
_____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π